Alois Nebel na Slovensku

Vizuálny unikát, kombinujúci postupy hraného a animovaného filmu, snímka Alois Nebel režiséra Tomáša Luňáka sa po uvedení na prestížnych svetových festivaloch a českej distribúcii konečne dostáva 16. februára 2012 aj do slovenských kín. V sobotu (4.2.) sa v Prahe konal nominačný večer výročných cien Českej filmovej a televíznej akadémie Český lev – film Alois Nebel nazbieral spolu 8 nominácií v kategóriách: najlepší film, najlepšia réžia, kamera, výtvarné riešenie, zvuk, strih, hudba a Karel Roden za najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe. Film okrem iného dostal aj cenu za najlepší filmový plagát (Robert V. Novák).

Film Alois Nebel vyrástol z literárnej a obrazovej komiksovej predlohy autorov Jaroslava Rudiša a Jaromíra 99. Režisér Tomáš Luňák sa pre jeho spracovanie rozhodol použiť metódu rotoskopie, čo je technológia prevádzajúca hrané zábery do kreslenej podoby. V českej kinematografii ide o vôbec prvé použitie takéhoto postupu. Film Alois Nebel však neprináša len výtvarný zážitok. Vizualita tu účelovo dotvára atmosféru intímnej ľudskej drámy odohrávajúcej sa v uzlových momentoch „veľkej“ histórie. Hlavnú postavu Aloisa Nebla svojím neopakovateľným herectvom oživil Miroslav Krobot.

Film bol v roku 2011 za Českú republiku – Českou filmovou a televíznou akadémiou nominovaný na Oscara v kategóriách  najlepší cudzojazyčný film a animovaný film.

Oficiálna stránka filmu: http://www.aloisnebel.cz/?lang=cz

V priestoroch bratislavského kina Lumière (Špitálska ul.) bude pri tejto príležitosti premiéry filmu v kinách nainštalovaná unikátna výstava prezentujúca výtvarné návrhy a obrazové podklady pre film Alois Nebel. Potrvá od 15. februára do konca mesiaca.

Jaroslav Rudiš se představuje:

Jaroslav Rudiš (*1972) Autor románů Nebe pod Berlínem, Grandhotel, Potichu, Konec punku v Helsinkách a Národní třída. S výtvarníkem Jaromírem 99 vytvořil úspěšnou komiksovou trilogii Alois Nebel, podle které vznikl mezinárodně úspěšný film. Za své knihy získal Cenu Jiřího Ortena a čtenářskou cenu Magnesia Litera. Je spoluautorem několika českých a německých rozhlasových a divadelních her i filmových scénářů. Žije a pracuje mezi Českou republikou a Německem. Píše česky i německy.
Příspěvek byl publikován v rubrice Film, News, Pozvánky. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s